KNP Perfect - centrala wentylacyjna dla DOMU 2021!

Jesteś w trakcie budowania domu? A może dopiero planujesz budowę swojego wymarzonego lokum? Przed tobą wiele ważnych decyzji do podjęcia, jedną z tych strategicznych jest montaż instalacji wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji.


Czym jest rekuperacja i po co w ogóle się ją montuje w nowobudowanych domach? 
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Polega ona na ruchu powietrza w budynku wytwarzanym przez urządzenie, zwane inaczej rekuperatorem. Rekuperator wraz z systemem dystrybucji powietrza pozwalają na stałą wymianę zużytego powietrza na powietrze świeże, przez co gwarantują nam odczuwalny komfort świeżego powietrza w naszym domu. Dzieje się tak bez względu na warunki atmosferyczne.


Rekuperator kontroluje ruch powietrza nawiewanego – świeżego z zewnątrz -  i brudnego, usuwanego z pomieszczeń, odzyskując jednak jego ciepło. Dzięki czemu powietrze zaczerpane z zewnątrz staje się cieplejsze. Ma to odzwierciedlenie w wysokości rachunków za prąd, które płacimy. Dzięki zastosowaniu rekuperacji, są one minimum o 30% niższe!
 

Polecane centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła:
 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła  NEOVENT KNP PERFECT:

 

  •  Odzysk ciepła do 95%
  •  Wbudowana nagrzewnica wstępna
  •  Urządzenie z automatyką sterującą
  •  Sterownik w komplecie z centralą
  •  Silniki EC
  •  By-pass pozwalający na pracę bez odzysku ciepła, bez konieczności demontażu wymiennika

 

 

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła NEOVENT KNV LUX:

 

  • Centrala stojąca
  • Odzysk ciepła do 95%
  • Dedykowana do budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 300m kw.
  • Urządzenie  z automatyką sterującą
  • Wbudowana nagrzewnica powietrza nawiewanego
  • Intuicyjny sterownik w komplecie z centralą

Stop wilgoci!


Dodatkowo rekuperatory z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym,  gwarantują nam brak problemów z wilgocią w domu. Wszyscy znamy problem skraplającej się pary wodnej na szybach – jest to znak, że wentylacja w domu nie działa prawidłowo. Montując rekuperator w  nowym budynku eliminujemy problem wilgoci, ponieważ jej nadmiar jest na bieżąco usuwany z budynku wraz ze zużytym powietrzem.

Czym w takim razie jest system dystrybucji powietrza – co to jest, czy jest konieczny, kiedy go zainstalować?


Jest to po prostu zestaw różnych części – kanałów wentylacyjnych, skrzynek, złączek oraz innych elementów, które po połączeniu ze sobą przez instalatora i podłączeniu do centrali wentylacyjnej tworzą system wentylacji nawiewno-wywiewanej z rekuperacją. Zaczerpnięte świeże powietrze kanałami przedostaje się do wszystkich pomieszczeń w domu.

System dystrybucji powietrza jest oczywiście  dyskretny – nie widać go gołym okiem. Chowa się go w wylewkach, stropach, pod suchymi czy mokrymi tynkami. Dlatego tak ważne jest, by pomyśleć o rekuperacji już na etapie budowy domu. Ułożenie rurowego systemu wentylacji w stropach betonowych pozostawia bardzo dużo swobody ekipie budowlanej przy układaniu innych przewodów np. ogrzewania, czy sanitarnych. Należy jednak uwzględnić taką instalację już na etapie projektowania i wykonywania właściwych obliczeń dla nowego budynku. 
 

Założenie rekuperacji jest możliwe w każdym budynku. Jednak w już istniejącym budynku, wiąże się to z gruntownymi pracami remontowymi. Ekipa remontowa będzie musiała dołożyć wszelkich starań, by uniknąć np. kolizji istniejących instalacji z instalacją systemu wentylacji mechanicznej. 

 

 

 

Dodatkowo wykonując instalację rekuperacji w nowobudowanym budynku masz możliwość:

  • usunąć niepotrzebne kominy do wentylacji grawitacyjnej – eliminujesz niepotrzebne koszty ich budowy;
  • zoptymalizujesz trasę poprowadzenia całej instalacji – eliminujesz nakłady finansowe poniesione na wydłużoną instalację ze względu na trwałe przeszkody;
  • na etapie planowania wybierzesz również najdogodniejsze miejsce na rekuperator – może to być poddasze, garaż, kotłownia, a nawet kuchnia!

Należy pamiętać, że nie możesz zbudować domu energooszczędnego bez rekuperacji!

Bezpieczne dla zdrowia


Wysoka jakość wykorzystywanych tworzyw i elementów sprawia, że systemy Frovent Reku PRO są po prostu niezawodne - posiadają 30 lat gwarancji. Tworzywa z jakich wykonane są wybrane elementy systemu, posiadają powłokę antystatyczną  i biobójczą. Produkt posiada atest PZH.


Zobacz, jak wygląda niezawodny system wentylacji mechanicznej podczas montażu: