Warunki Techniczne 2021 - z nami będziesz gotowy!

Jeżeli planujesz w najbliższym czasie budowę domu to powinieneś pamiętać, że wraz z początkiem 2021 roku zaostrzeniu ulegną Warunki Techniczne dla inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 r. Jest to podyktowane stale rozwijającymi się technologiami w branży budowlanej. Nowe domy będą musiały wykorzystywać wyłącznie skuteczne metody izolacji, wentylacji i ogrzewania. Jakie? O tym poniżej

Już teraz Warunki Techniczne 2021 budzą wielkie zainteresowanie wśród inwestorów, ponieważ nowe standardy wprowadzą szereg obostrzeń dotyczących energooszczędności budynków, zarówno tych nowo budowanych, jak i tych, które podlegać będą rozbudowie, czy też modernizacji. 

Kogo dotyczyć będą WT2021?

- każdego kto będzie zainteresowany budową domu i uzyska pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.

- w przypadku rozpoczęcia drogi administracyjnej w celu budowy domu według starych zasad, jednak brak jej sfinalizowania w postaci pozwolenia na budowę wydanym przed 01.01.2021 r. również skutkować będzie wymogiem dostosowania projektu do nowych wytycznych;

- każdy kto będzie chciał rozbudować dom po 1 stycznia 2021 lub zmodernizować budynek;

WT2021 - jakie są wymagania? 

Najważniejszymi założeniami nowych standardów budowlanych są:

- Zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych (U) poprzez izolację ścian zewnętrznych, podłóg oraz przede wszystkim dachu; co skutkować będzie skutecznym utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku.

- Zmniejszenie wartości współczynnika Ep - określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Obecne standardy Ep są na poziomie 95 kWh/m2/rok. Od 2021 roku poziom będzie musiał być obniżony do  70 kWh/m2/rok.

Nowe standardy mają rozpowszechniać ekologiczne źródła ciepła.

Jak można sprostać nowym standardom  WT 2021?

- poprzez modernizację pieców grzewczych, zmierzając do zastosowania instalacji grzewczej z możliwością wykorzystania m.in. energii słonecznej;

- poprzez zastosowanie grubszej warstwy termomodernizacyjnej oraz należy korzystać z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych;

- poprzez zmniejszenie zapotrzebowania nieruchomości w energię. Innymi słowy trzeba będzie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego w energię pierwotną, dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Pamiętając o tym, że największy udział w zużyciu energii pierwotnej w domu mają systemy grzewczy oraz wentylacyjny, duże znaczenie będzie mieć oczywiście REKUPERACJA - czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to jedna z instalacji, która pozwoli uzyskać niski współczynnik Ep budynku.

Rekuperacja - co to jest?

Rekuperacja jest najskuteczniejszą formą wentylacji. Jest to system, w którym za pomocą scentralizowanego urządzenia (centrali wentylacyjnej)  strumień zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń przekazuje część swojej energii cieplnej powietrzu świeżemu, pobieranemu z otoczenia. Zapewnia to najbardziej efektywną wentylację w całym domu, niezależną od warunków otoczenia oraz znaczną redukcję kosztów niezbędnych do pokrycia strat ciepła pochodzących od wentylacji. Dzięki zastosowaniu rekuperacji zaoszczędzisz również na budowie kominów wentylacyjnych (stają się zbędne), oraz na zastosowanych oknach - nie potrzebujesz już dodatkowych okien w łazienkach, garderobie. W pozostałych pomieszczeniach możesz wybrać tańsze - bez nawiewników bądź wersje nieotwierane. 

Montaż rekuperacji  pozwala na oszczędność na ogrzewaniu na poziomie nawet 40%. 

Rekuperacja już teraz staje się standardem w budynkach jednorodzinnych, jednak od 2021 r. dla wielu stanie się nieodzownym elementem nowego, energooszczędnego domu! 

Pozostałe zalety rekuperacji poznasz tutaj!

 

 

Zobacz, jak wygląda kompletny system wentylacji mechanicznej spełniający WT 2021

 

WT2021 - jaki ma być efekt wprowadzenia nowych standardów?

Docelowo wprowadzenie nowych standardów budowlanych ma doprowadzić do tego, by wszystkie nowobudowane domy były pasywne, inaczej mówiąc wysoce energooszczędne, a docelowo niemal darmowe w utrzymaniu. Co ciekawe, to właśnie samowystarczalność ma być gwarantem zwrotu poniesionych inwestycji w nowe technologie. Dom energooszczędny zgodny ze standardami WT2021 musi wykorzystywać takie technologie jak: rekuperację, pompy ciepła, panele słoneczne, czy też baterie fotowoltaiczne. 

Czy przez WT2021 zmieni się koszt budowy domu?

Eksperci przewidują, że w skutek wprowadzenia WT2021 koszt budowy domu może wzrosnąć. Gdy mowa o materiałach budowlanych przewiduje się wzrost o 3-5 %, więc można określić go jako nieznaczny. Nowe technologie wiążą się jednak z inwestycją na poziomie kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak przeliczając średnie roczne koszty ponoszone przy nieefektywnym ogrzewaniu, wentylacji grawitacyjnej i nieszczelnym dachu nakład zwróci się w ciągu kilku - kilkunastu lat ( w zależności od zastosowanych instalacji). Należy pamiętać o tym, że dom buduje się na wiele lat. 

WT2021 a CZYSTE POWIETRZE?

Uspakajając wszystkich, którzy pragną skorzystać z dofinansowania z rządowego programu CZYSTE POWIETRZE - wytyczne programu są skorelowane z WT2021. Urządzenia spełniające wymagania programu, spełniają również standardy zamieszczone w WT2021.

Chcesz otrzymać dofinansowanie - WEJDŹ TUTAJ!

Rekuperacja jest rozwiązaniem energooszczędnym, wykorzystującym nawet do 95% ciepła z zużytego powietrza. W ten sposób rekuperacja minimalizuje zużycie energii na ponowne nagrzanie powietrza nawiewanego.  

Rekuperatory do domu 2021:

Przypominamy, że standardy WT 2021 są tak naprawdę nowelizacją warunków technicznych. Ustawodawca realizuje europejską politykę klimatyczną, biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju nowych technologii i instalacji w branży budowlanej, co jakiś czas wprowadza zmiany w standardach budowlanych. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w 2017 r.   

Rekuperacja to dobry wybór dla tych, którzy oczekują wysokiego komfortu użytkowania, automatycznego działania oraz niskich kosztów eksploatacji budynku. Dzięki rekuperatorom wysokiej klasy nie musisz się martwić o to, czy Twój dom będzie na tyle energooszczędny, by spełnić WT2021. Dobrze dobrana rekuperacja to zawsze zdrowa oszczędność! Pamiętaj o tym, planując budowę swojego wymarzonego domu!

Chcesz mieć pewność, że wybierzesz najlepszy rekuperator dostępny na rynku - Skontaktuj się z nami!