Zamontowałeś rekuperację? Sprawdź czy przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna!

Przypominamy o możliwości odliczenia wydatków poniesionych na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z tytułu ulgi termomodernizacyjnej. Ulga, funkcjonująca od 01.01.2019 r., daje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość odliczenia od podatku wydatków na zakup urządzeń, materiałów oraz sam montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. 
 

Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać?


Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać może każdy właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego  jednorodzinnego, wliczając w to:
- jednorodzinne budynki wolnostojące;
- budynki w zabudowie bliźniaczej bądź szeregowej;
- budynki w zabudowie grupowej, stanowiące konstrukcyjnie samodzielną całość.

 

Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy nowobudowanych domów jednorodzinnych. Odliczenie przysługuje tylko z tytułu termomodernizacji budynków już istniejących.    
 

Ulga termomodernizacyjna – jakie przedsięwzięcia można odliczyć?


Uldze termomodernizacyjnej podlegają przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:
1.    Zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej;
2.    Zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach  ciepłowniczych  i zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynków poprzez nowoczesne instalacje i rozwiązania energooszczędne;
3.    Zmiana źródeł energii na źródła odnawialne;
4.    Zmniejszenie kosztów pozyskiwania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych poprzez wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła. 

 

Montujesz system wentylacji mechanicznej – na co konkretnie uzyskasz ulgę?


Odliczenie obejmie zarówno wydatki na zakup urządzenia – centrali wentylacyjnej, jak i zakup materiałów budowlanych składających się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła. Odliczenia można dokonać również za zapłatę za wykonanie usługi montażu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

Kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dostępny w NeoventSPRAWDŹ TUTAJ!

Ulga termomodernizacyjna - ile można zaoszczędzić? 


Limit wydatków to 53 000 zł na podatnika. Kwota ta jest niezależna od liczby budynków, których jest  się właścicielem.  Warto jednak pamiętać, że jeżeli jest dwóch współwłaścicieli tego samego budynku to na każdego współwłaściciela przypada limit. Innymi słowy, każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł. 
 

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Wydatki są rozliczane na podstawie faktur VAT wystawionych przez podatników podatku od towarów i usług. Odliczenie wydatków musi zostać zakończone w okresie 3  kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jeżeli podatnik nie dotrzyma 3-letniego terminu będzie zobowiązany do zwrotu ulgi. Odliczenia ulgi podatnik dokonuje w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, w którym faktycznie poniesiono wydatki. 

 

Ulga termomodernizacyjna a dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE


Jeżeli podatnik skorzystał już z dofinansowania z rządowego programu CZYSTE POWIETRZE (więcej informacji tutaj) nie może uwzględnić powtórnie tych samych wydatków w odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej. Jednak nie oznacza to, że korzystając z dotacji CZYSTE POWIETRZE, nie możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W jej rozliczeniu należy jednak uwzględnić tą część poniesionych wydatków, która nie otrzymała uprzednio dofinansowania z dotacji z Czystego Powietrza. 
 

Więcej o dofinansowaniu z programu CZYSTE POWIETRZE- TUTAJ

 

Chcesz wybrać rekuperator szyty na miarę Twoich potrzeb?

Napisz do nas!